neljapäev, 30. mai 2019

Spinatipirukas




Juba mõnda aega on kasvuhoonest värsket spinatit saada ja seega üks mahlase spinatipiruka retsept. Peekoni võib vabalt välja jätta ja nii saab sama hea lihata piruka. Põhi on kohupiima-muretainast, aga selle asemel võib kasutada ka tavalist muretainast. Koostisaineid on päris palju, kuid tulemus tasub ennast ära! Vaja läheb u 26 cm läbimõõduga vormi.

Põhi:

150 g võid, toatemperatuuril
150 g kohupiima (kuivemat sorti)
150 g nisujahu
1 väike muna või ainult munakollane
0,5 tl soola
0,5 tl suhkrut, soovi korral

Kate:

200-250 g värsket spinatit, jämedalt hakitult
2 keskmise suurusega sibulat, jämedalt hakitult
1 küüslauguküüs, peeneks hakitult
150 g suitsupeekonit, tükeldatult
3 muna
200 g ricotta-kohupiima või kodujuustu
200 ml kohvikoort
50 g kõva juustu (Parmesan, Forte, Cheddar vm), riivitult
150 g mingit tavalist juustu, riivitult
soola
jahvatatud musta pipart
riivitud muskaatpähklit
suhkrut
vajadusel õli praadimiseks

1. Mina teen põhja mugava inimese meetodil. Selleks pehmendan tükeldatud või mikrolaineahjus (umbes 50 sekundit). Siis hõõrun või munaga vahule, lisan soola ja suhkru, kohupiima ja jahu ning sõtkun ühtlaseks tainaks. Tainapalli panen kilesse ja vähemalt pooleks tunniks külma.
2. Katte jaoks kuumuta sügavam pann, keera kuumus väiksemaks ja prae peekonitükid kergelt läbi (vajadusel lisa sutsuke õli). Lisa pannile sibul ja küüslauk ning kuumuta neid segades veel umbes viis minutit. Lõpuks lisa spinat ja kuumuta segades, kuni spinat närbub. Maitsesta spinatisegu soola, musta pipra, näpuotsatäie suhkru ja riivitud muskaatpähkliga. Jäta segu jahtuma.
Kui peekonit ei kasuta, kuumuta pannil õli ja alusta sibulast-küüslaugust.
3. Klopi kausis munad lahti ning sega juurde kohupiim, kohvikoor ja riivitud kõva juust. Nüüd sega juurde veidi jahtunud spinatisegu. Kontrolli segu maitset.
4. Rulli tainas õhukeseks ja kata sellega u 25-26 cm vormi põhi, nii et ääred jäävad kõrged. Vala kate põhjale ja küpseta pirukat umbes 200 kraadi juures 20 minutit. Siis võta pirukas ahjust välja, puista sellele riivjuustu ja küpseta veel umbes 40 minutit, kuni see muutub pealt kuldselt pruuniks.
5. Enne lahti lõikamist lase pirukal natuke jahtuda.

NB Mulle meeldib tainast rullida küpsetuspaberi peal ja see siis koos paberiga vormi tõsta. Riputa küpsetuspaberile ja ka tainale natuke jahu, siis läheb rullimine ladusamalt. Ning taina võib juba päev-paar varem valmis teha.



laupäev, 25. mai 2019

Karulaugupesto



Jutt on mul pesto puhul ikka sama: aineid retseptis ei pea grammi pealt jälgima, see on lihtsalt juhis ja kõike saab oma maitse järgi reguleerida. Mõningase harjutamise järel pole pesto tegemine mingi kunst, kui põhilised koostisained on peas. Mingi roheline ollus, pähklid, kõva juust ja õli, natuke maitsestamist, surr-surr! ja ongi valmis.


Vaja läheb:

1 suur punt karulauku (vähemalt 100 g)
50-60 g seedermänniseemneid (mina panin neid India pähklitega pooleks)
50-60 g Parmesani või muud kõva juustu
150 ml oliiviõli (mulle meeldib poolitada seda päevalilleõliga)
2 sl sidrunimahla
soola
jahvatatud valget pipart

1. Haki jämedalt karulauk ja vajadusel pähklid ning riivi juust.
2. Pane karulauk köögikombaini või kannmikserisse, lisa sidrunimahl ja sorts õli ning töötle hetke, et lehed kokku tõmbaks.
3. Lisa seedermänniseemned (ja pähklid), riivitud juust, alustuseks pool teelusikatäit soola ja sutsu pipart ning hakka segu purustama, nõristades tasapisi õli juurde, kuni saad ühtlase püdela massi. Timmi maitse parajaks ja pane pesto väikestesse purkidesse. Vala pestole törts õli peale, sest nii seisab see õhukindlalt kaanetatud purgis külmkapis probleemideta vähemalt kaks nädalat kuni isegi mitu kuud, kui kohe ei kasuta.

NB Karulaugule võid lisada ka pisikese pundi käharpeterselli, mis mahendab pesto maitset, või võid hoopis karulauku ja basiilikut pooleks panna.

reede, 24. mai 2019

Rabarberi-beseekook




Rabarberihooaeg on käes ja pole midagi paremat, kui üks magushapu suutäis. Praegu on rabarber iseäranis hõrk ja toidu valmistamisel pole seda vaja kooridagi. Siin on üks mõnus beseekattega kook, mida olen valmistanud juba aastaid. Idee siit. Retsept meeldib veel sellegipärast, et kõik ained saavad kenasti kasutatud ega jää mingit tobedat üksikut munakollast või -valget üle.



Põhi:

150 g jahu
100 g võid
1 sl suhkrut
1 munakollane
1-2 sl külma vett

Täidis:

2 keskmise suurusega rabarberivart
1 sl suhkrut
sorts vett
1 tl tärklist
1 munakollane
jahvatatud kaneeli, soovi korral

Kate:

2 munavalget
90 g suhkrut

1. Põhja jaoks sega jahu, või ja suhkur köögikombainis puruseguks. Aga seda võib teha ka näppude abil. Kalla purusegu kaussi, lisa munakollane (säilita valge eraldi kausis) ja vesi ning sõtku kõik ühtlaseks tainaks. Pane tainas toidukilesse keeratult vähemalt pooleks tunniks külma.
2. Haki rabarberivarred väikesteks tükkideks ja pane koos suhkru ning sortsu veega (et vältida kõrbemist) potti. Lase segul keema tõusta, siis keera kuumus väikeseks ja kuumuta segu umbes viis minutit, kuni rabarber pehmeneb. Jäta segu jahtuma.
3. Rulli tainas õhukeseks, nii et see katab umbes 22 cm läbimõõduga vormi põhja ja servad jäävad kõrgemad. Torgi põhi kahviga läbi, et see ei tõuseks küpsemisel kummi, ja kata kõrgemad servad fooliumiga. Küpseta põhja umbes 200 kraadi juures 15 minutit ja võta ahjust välja.
4. Sega jahtunud rabarberisegule hulka tärklis ja munakollane (jällegi munavalge teise kaussi), määri segu ühtlaselt eelküpsetatud põhjale ja puista sellele jahvatatud kaneeli.
5. Nüüd vahusta säilitatud munavalged mikseriga kergeks vahuks ja siis hakka vahustamist jätkates lisama tasapisi suhkrut. Lõpeta vahustamine, kui suhkur on täielikult lahustunud (vahtu näpuotste vahel hõõrudes pole terasid tunda). Jaota munavalgevaht ühtlaselt rabarberisegule ja küpseta kooki umbes 180 kraadi juures 20 minutit, kuni kate omandab kergelt pruunika jume.


kolmapäev, 15. mai 2019


Redise ja rohelise sibula salat



Imelihtne salat ja iseäranis maitsev kevadel värskest toorainest tehtuna. Kogused on täiesti oma meele järgi reguleeritavad.

Salatisse läheb rohkesti redist ja rohelist sibulat hakituna, näpuotsatäis soola ning kastmeks peale hapukoort või maitsestamata jogurtit. Sobib mis tahes lihaolluse lisandiks.

teisipäev, 14. mai 2019


Kalkuni hakk-kotletid



Olen küll poeriiulil näinud kalkunihakkliha või õigemini hakitud kalkuni kintsuliha, kuid senimaani oli see jäänud ostmata. Nüüd otsustasin ära proovida.


Kintsulihatükkidest olen vormirooga teinud ja maitse pole häirinud, kuid hakklihal oli küll spetsiifiline maitse man. Uurisin, mis maitseained kalkunilihaga sobivad ja nii sündiski retsept ning maitselt täiesti mõnusad kotletid. (Toore kotletisegu maitsmisega ole ettevaatlik, sest seal veel spetsiifiline maitse alles ja maitsed tasanduvad alles praadimisel.)

Vaja läheb:

480 g hakitud kalkuni kintsuliha
2 muna
2 sl majoneesi
5 sl riivsaia
2 küüslauguküünt, peeneks hakitult
0,5 tl soola
0,25 tl jahvatatud musta pipart
0,5 tl broilerimaitseainet (Santa Maria)
1 sl kuhjaga peeneks hakitud värsket salveid
1 sl kuhjaga peeneks hakitud värsket tüümiani
2 sl sidrunimahla
õli praadimiseks

Sega kõik ained kausis ühtlaseks massiks. Kuumuta pannil õli. Tõsta pätsikesed lusikaga pannile ja prae mõõdukal kuumusel mõlemalt poolt kuldpruuniks.



Serveeri kotletid värske salatiga. Mina lisasin praegusel kevadisel ajal lihtsa redise ja rohelise sibula salati.

Täisteramuffinid



Väga hea põhiretsept, mida võib täiendada õuna ja porgandiga, pähklite, marjade või šokolaaditükkidega, maitsestada kaneeli ja ingveriga jne. Mina lisasin tainasse Kreeka pähkleid ja küpsetamiseks mõeldud šokolaadipisaraid. Tainast tuleb kenasti välja 12 muffinit.


Vaja läheb:

125 g nisujahu
125 g täistera-nisujahu
100 g suhkrut
3 tl küpsetuspulbrit
0,25 tl soola
175 ml piima
75 ml toiduõli (nt päevalilleõli)
1 muna

1. Vahusta muna suhkruga ning sega juurde sool, piim ja toiduõli.
2. Lisa küpsetuspulbriga segatud jahud ja sega tainas ühtlaseks massiks. Soovi korral lisa tainasse hakitud pähklid ja šokolaadipisarad või muud endale meelepärast.
3. Jaga tainas muffinivormidesse ja küpseta u 200 kraadi juures 20-25 minutit.